ENG | |
About us
Corporate Profile
Management Team
Organization Chart
History
About us -> Management Team

 List of Directors
 Mr. LI Fengli  Chairman of the Board, Executive Director
Mr. LI Fengli (李奉利, “Mr. Li”), aged 53, is an engineer. He currently serves as the secretary of the party committee and the chairman of the Board of the Company, and the secretary of the party committee and the chairman of the board of QDP and the chairman of the board of Qingdao Port Financial Holdings Limited (青島港金融控股有限公司). Mr. Li served as the technician, assistant engineer of Qingdao First Municipal Engineering Co., Ltd. from July 1988 to March 1990, the deputy team leader of the first engineer team of Qingdao First Municipal Engineering Co., Ltd. from March 1990 to September 1990, the deputy chief of the planning and technology division of Qingdao Drainage Management Office from September 1990 to April 1992, the assistant to the director of Qingdao Drainage Management Office (leading roles of sections or equivalents) from April 1992 to April 1993, the engineer of Qingdao Foreign Real Estate Investment Development Service Center from April 1993 to April 1994, the deputy manager of Qingdao Foreign Real Estate Investment Development Service Center and Qingdao Construction Project Approval Service Company from April 1994 to May 1995, the secretary at deputy director level in Qingdao Municipal government office from May 1995 to April 1996, the director of the planning, finance and city construction section of construction committee of Qingdao city from April 1996 to September 1998, the assistant to the director of construction committee of Qingdao city and the director of the planning, finance and city construction section of construction committee of Qingdao city from September 1998 to April 2001, the member, deputy director of the construction committee of Qingdao city and the member of the party group from April 2001 to December 2003, the deputy general secretary of Qingdao Olympic Sailing Committee (leading roles of bureaus or equivalents) from December 2003 to March 2008, the deputy secretary and the acting district governor of Sifang District of Qingdao city from March 2008 to January 2009, the deputy secretary and the district governor of Sifang District of Qingdao city from January 2009 to November 2011, the deputy secretary of Licang District of Qingdao city from November 2011 to June 2013, the acting district governor of Licang District of Qingdao city from December 2011 to February 2012, the district governor of Licang District of Qingdao city from February 2012 to June 2013. Mr. Li served as the secretary, the director of the Standing Committee and the president of party school of Licang District of Qingdao City from June 2013 to April 2016, the vice executive chairman of the Standing Committee of the People's Congress of Lishui District of Qingdao city from June 2013 to May 2016, the deputy secretary of the Party committee of the Executive Committee of Qingdao World Horticultural Exposition in 2014 from November 2011 to December 2014, the vice executive chairman and the general secretary of the Executive Committee of Qingdao World Horticultural Exposition in 2014 from September 2011 to December 2012, the deputy secretary of Hungdao District of Qingdao city, the director of Management Committee and the deputy secretary of Working Committee of the New District of West Coast of Qingdao city from January 2016 to December 2018, the director of Management Committee of the Economic and Technological Development Zone of Qingdao city from January 2016 to March 2017, the acting district governor of Huangdao District of Qingdao city from January 2016 to February 2016, the district governor of Huangdao District of Qingdao city from February 2016 to December 2018.. Mr. Li graduated from Ocean University of China (中國海洋大學) majoring in port, coast and offshore engineering in 2006, and obtained the doctoral degree.
 Mr. JIAO Guangjun  Vice Chairman of the Board, Non-executive Director
Mr. JIAO Guangjun (焦廣軍, “Mr. Jiao”), aged 53, has joined in the Company since November 2013 and currently serves as the vice secretary of the Party Committee of the Company, the vice chairman and a non-executive Director of the Company. He is also the president, the vice secretary of the Party Committee and vice chairman of QDP. Mr. Jiao worked in Yougang Company (油港公司) of Qingdao Port Authority from July 1988 to October 1999 and had served various positions including, device administrator, chief engineer of the Tank Modification Office (罐改辦), deputy head of the Mechanical and Electrical Division and assistant to the manager. From October 1999 to November 2009, Mr. Jiao had served as manager of Yougang Company (油港公司) of Qingdao Port Authority, deputy secretary and secretary of the League Committee of Qingdao Port Authority, news center director of QDP, secretary of the Party Committee of Qingdao Port Authority. Mr. Jiao served as head of safety and technology department of QDP from July 2008 to April 2010, assistant to the president of QDP from December 2008 to November 2009, and vice president of QDP from November 2009 to March 2014. Mr. Jiao served as the vice president of the Company from November 2013 to January 2014, the executive Director and president of the Company from January 2014 to September 2018. Mr. Jiao graduated from Wuhan Water Transportation Engineering College (武漢水運工程學院) (now known as Wuhan University of Technology (武漢理工大學)) in July 1988 with a bachelor’s degree in engineering, majoring in port machinery design and manufacturing. Mr. Jiao was accredited by Senior Accreditation Committee for Engineering and Technical Positions in Qingdao Municipal (青島市工程技術職務高級評審委員會) as a senior engineer in March 2001.
 Mr. ZHANG Wei   Non-executive Director
Mr. ZHANG Wei (張為, “Mr. Zhang”), aged 46, being a non-executive Director since June 2017. He has been an executive director, the chairman of the board of directors and the managing director of COSCO SHIPPING Ports Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1199) since April 2019. Before the re-designation as an executive director, he was a non-executive director of COSCO SHIPPING Ports Limited since August 2015. Mr. Zhang is the chairman of the executive committee, the risk management committee and the investment and strategic planning committee and a member of the nomination committee and the remuneration committee of COSCO SHIPPING Ports Limited. He is also an executive director and a deputy general manager of COSCO SHIPPING Holdings Co., Ltd. (“COSCO SHIPPING Holdings”, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange and Shanghai Stock Exchange, stock codes: 1919 and 601919, respectively) and an executive director of Orient Overseas (International) Limited (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 316). Mr. Zhang joined COSCO group in 1995. He had been a director of COSCO SHIPPING Lines Co., Ltd. (“COSCO SHIPPING Lines”), the assistant manager, deputy manager and manager of the pricing department of the marketing and sales division of COSCO SHIPPING Lines, executive deputy general manager of the America trade division of COSCO SHIPPING Lines, executive vice president of COSCO SHIPPING Lines (North America) Inc., general manager of the strategy and development division of COSCO SHIPPING Lines, general manager of the operating management division of COSCO SHIPPING Holdings, and general manager of the operating management division and executive deputy director of the integration management office of China COSCO Shipping Corporation Limited. Mr. Zhang is an engineer. He obtained a Master of Management degree from Fudan University, majoring in change management programme.
 Mr. Zhang Jiangnan   President, Executive Director and Chief Safety Officer
Mr. ZHANG Jiangnan (張江南, “Mr. Zhang”), aged 52, currently serves as the member of the party committee, an executive Director and the president of the Company, the vice secretary of the party committee of QDP and the chairman of Qingdao Port Pilot Station Co., Ltd. (青島港引航站有限公司). Mr. Zhang has worked in the Qingdao Port Authority (青島港務局) since July 1989 and served as chief engineer of stationary machine team, leader of machine team, vice leader and leader of stationary machine team, leader of mechanical team and leader of tier crane team of Container Company of Qingdao Port Authority (青島港務局集裝箱公司), Qingdao Yuangang International Container Terminal Co., Ltd. (青島遠港國際集裝箱碼頭有限公司) and Minggang Company of Qingdao Port Authority (青島港務局明港公司) since January 1994 to January 2004. Mr. Zhang served as director and manager of QQCT in charge of machine at technical department since January 2004 to December 2005. Mr. Zhang served as the assigned principal of Weihai Qingwei Container Terminal Co., Ltd. (威海青威集裝箱碼頭有限公司) from QDP since December 2005 to April 2007, vice manager of QQCT from April 2007 to August 2008 and manager of Qingdao Yuangang International Container Terminal Co., Ltd. (青島遠港國際集裝箱碼頭有限公司) from August 2008 to January 2010. Mr. Zhang has served as the assigned principal from QDP and general manager of Qingdao Qianwan United Container Terminal Co., Ltd. (青島新前灣集裝箱碼頭有限責任公司) from January 2010 to July 2016, general manager of Qingdao Qianwan West Port United Terminal Co., Ltd.* (青島前灣西港聯合碼頭有限責任公司) from July 2015 to July 2016. He graduated from Shanghai Jiao Tong University in July 1989, majoring in mechanical engineering department of ship power machinery and obtained his bachelor’s degree in engineering. Mr. Zhang was entitled as a senior engineer in November 2002.
 Mr.CHU Xiaozhong   Non-executive Director
Mr. CHU Xiaozhong (褚效忠, “Mr. Chu”), aged 58, currently serves as secretary of the Party Committee of Qingdao Jiangang Command (青島建港指揮部), the Employee Representative Director, member of the Party Committee, secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department, secretary of the Discipline Inspection Committee of Intra-Organizational Department, and chairman of the Labor Union of Intra-Organizational Department of the Company. Mr. Chu served successively as member of the maintenance team in district one, publicity officer in district one, instructor of the Party School and Cadre School, officer in organization of personnel division, section chief of the duty reception sector in the general office of Qingdao Port Authority (青島港務局) from August 1983 to June 1986, June 1986 to November 1986, November 1986 to February 1993, February 1993 to February 1995, and February 1995 to September 1997, respectively. Mr. Chu served as deputy director of the Office and the Party Committee Office of Qingdao Port Authority from September 1997 to April 2001, during which he served concurrently as deputy secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department of Qingdao Port Authority from December 1997 to December 2002, secretary of the Discipline Inspection Committee and chairman of the Labor Union of Intra-Organizational Department of Qingdao Port Authority from March 1998 to April 2001. Mr. Chu served as director of organization of personnel division, deputy secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department and chairman of the Labor Union of Intra-Organizational Department of Qingdao Port Authority concurrently from April 2001 to December 2002. Mr. Chu served as director of organization of personnel division, deputy secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department and chairman of Labor Union of Intra-Organizational Department of QDP from December 2002 to April 2003. Mr. Chu served as director of personnel department, deputy secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department and chairman of the Labor Union of Intra-Organizational Department of QDP from April 2003 to May 2005. Mr. Chu served as deputy secretary of Party Committee of Qingdao Jiangang Command, director of personnel department, deputy secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department and chairman of the Labor Union of Intra-Organizational Department of QDP from May 2005 to July 2007. Mr. Chu continues to serve as secretary of Party Committee of Qingdao Jiangang Command from July 2007 till now, during which he concurrently served as director of development department of QDP from March 2011 to July 2013, deputy commander of Qingdao Jiangang Command from July 2013 to November 2013, secretary of the Party Committee and deputy manager of Gangjian Branch of the Company from November 2013 to April 2016, secretary of the Party Committee of Intra-Organizational Department and secretary of the Discipline Inspection Committee of Intra-Organizational Department of the Company from April 2016 to July 2018, the Employee Representative Director of the Board of the second session from August 2018 till now. Mr. Chu obtained a diploma from Shandong Provincial Party School (山東省委黨校) in December 2003 with an on-the-job bachelor degree majoring in archive secretary. Mr. Chu has been a senior political engineer since October 2015.
 Ms. JIANG Chunfeng   Executive Director, Vice President , CFO
Ms. JIANG Chunfeng (姜春鳳, “Ms. Jiang”), aged 43, a senior accountant, being a member of Party Committee, an executive Director, the vice president and the chief financial officer of the Company. Ms. Jiang worked in the Shinan Sub-branch of the Shandong Branch of Bank of China (中國銀行山東分行市南支行) from July 2001 to July 2002. From July 2002 to July 2012, Ms. Jiang served as an accountant of the Finance Department of the Qingdao Port Authority and held various positions at QDP including department assistant, assistant to the director and deputy director of the Finance Department. Ms. Jiang worked at Qingdao Tianhao Property Co., Ltd. (青島天昊置業有限公司) from July 2012 to June 2013 and later served as deputy director of the Capital Markets Office of QDP from June to November 2013, and has been serving as director of Qingdao Finance since November 2013. Ms. Jiang graduated from the Shandong Institute of Technology (山東工程學院) (now known as Shandong University of Technology (山東理工大學)) in July 1998 with a bachelor degree in economics majoring in accounting, and graduated from the Shandong Economics University (山東經濟學院) (now known as Shandong University of Finance and Economics (山東財經大學)) in June 2001 with a master degree in management majoring in accounting.
 Ms. LI Yan   Independent Non-executive Director
Ms. LI Yan (李燕, “Ms. Li”), aged 62, graduated from Central Finance and Economics Institute (中央財政金融學院) (now known as Central University of Finance and Economics (中央財經大學) with a bachelor degree in economics majoring in finance. She is currently Professor and Tutor of doctoral candidate in Finance and Tax School, and a director of Governmental Budget Institute at Central University of Finance and Economics, a non-practicing Member of The Chinese Institute of Certified Public Accountants Commission, a member of China Finance Commission (中國財政學會), a member of China Finance and Taxation Law Society (中國法學會財稅法學研究會), an independent director of China Film Co., Ltd. (中國電影股份有限公司) (a company listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: 600977) since December 2011, concurrently an independent director of Beijing DHC Co., Ltd. (北京東華軟件股份有限公司) (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002065) since March 2015 as well as an independent director of China Post and Capital Fund Management Co., Ltd. (中郵創業基金管理股份有限公司) (a company listed on the National Equities Exchange and Quotations, stock code: 834344) since May 2018. She also concurrently holds the position as an independent supervisor of Tsingtao Brewery Company Limited (青島啤酒股份有限公司) (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange, with stock codes 00168 and 600600, respectively) since June 2011. She was an independent non-executive director of Tsingtao Brewery Company Limited since June 2005 to June 2011, an independent director of Anhui Win-all Hitech Seed Co., Ltd. (安徽荃銀高科股份有限公司) from April 2014 to January 2019 and an independent director of Jiangxi Fushine Pharmaceutical Co., Ltd. (江西富祥藥業股份有限公司) from July 2015 to March 2019.
 Mr. JIANG Min   Independent Non-executive Director
Mr. JIANG Min (蔣敏, “Mr. Jiang”), aged 54, currently serves as the founding partner of Tianhe Law Firm in Anhui province. Mr. Jiang served as the deputy director of Economic Law Firm in Anhui province from 1990 to 1995, and has been serving as the founding partner of Tianhe Law Firm in Anhui province from 1996. Mr. Jiang has been serving as the independent director of Tsingtao Brewery Co., Ltd. (青島啤酒股份有限公司) from June 2014 and served as the independent director of Shandong Pharmaceutical Glass Co., Ltd. (山東藥用玻璃股份有限公司) from March 2016 to March 2019. He has been serving as the independent director on Sungrow Power Supply Co., Ltd. (陽光電源股份有限公司) from December 2016, and the independent director of CSG Smart Science & Technology Co., Ltd. (科大智能技術股份有限公司) from January 2019. Mr. Jiang Min was nominated for the “Top Ten Lawyers” all over the nation by the Ministry of Justice in 1999. He was awarded the title of “Top Ten Outstanding Youths in Anhui Province” jointly selected by the Organization Department of the CPC Committee of Anhui province, the Propaganda Department of the CPC Committee of Anhui province, Anhui Committee of the Communist Youth League, the Personnel Department of Anhui province and the Youth Federation of Anhui province in 2001. He was awarded the title of “Legal Expert” of the “First Ten Outstanding Young and Middle-aged Experts of Law and Legal” jointly selected by the Organization Department of the CPC Committee of Anhui province, the Committee of Political and Legislative Affairs of the CPC Committee of Anhui province, the Personnel Department of Anhui province and the Law Society of Anhui province in 2008. Mr. Jiang Min graduated from Anhui University (安徽大學) majoring in Law and obtained the bachelor’s degree in 1987. He graduated from Anhui University (安徽大學) majoring in Civil and Commercial Law and obtained the master’s degree in 1990.
 Mr. LAI Kwok Ho   Independent Non-executive Director
Mr. LAI Kwok Ho (黎國浩, “Mr. Lai”), aged 42, currently serves as the chief financial officer and executive director of The9 Limited (a company listed on NASDAQ, stock code: NCTY). Mr. Lai served as the auditing manager of Deloitte & Touche from 2000 to 2008, and has been serving as the chief financial officer and executive director of The9 Limited from 2008. Mr. Lai has the qualifications of the Chartered Certified Accountants in UK, the certified public accountant in Hong Kong, and American certified public accountant. Mr. Lai graduated from the Chinese University of Hong Kong (香港中文大學) majoring in professional accounting and obtained the bachelor’s degree in business administration in 1999.
 Supervisory Committee
 Mr. ZHANG Qingcai   Chairman of the Supervisory Committee
Mr. ZHANG Qingcai (張慶財, “Mr. Zhang”), aged 59, being the chairman of the Supervisory Committee of the Company. He is also a member of the party committee and the chief engineer of QDP. Mr. Zhang has worked in the Qingdao Port Authority since September 1983. He worked in the Tugboat and Barge Branch (輪駁分公司) of Qingdao Port Authority from August 1985 to December 1996 and served various positions including clerk of the Electromechanical Department, deputy manager and manager of the Material Supply Department, deputy manager of the Technical Equipment Department and general manager of the Qingdao Pacific Marine engineering co., LTD. (青島太平洋船舶工程有限公司) of Qingdao Port Authority. Mr. Zhang served as deputy manager of Container Company of Qingdao Port Authority from December 1996 to September 1997. Mr. Zhang served various positions in the Technology Management Bureau of Qingdao Port Authority, including deputy director and director, deputy director of the office of the Technical Centre of Qingdao Port Authority, and deputy director of the office of the Technical Centre of QDP from September 1997 to May 2003. Mr. Zhang has been appointed various positions in QDP, including deputy factory director of the Manufacturing Factory (港機廠), director of the Safety and Technology Department and director of the General Office Department from May 2003 to August 2013. Mr. Zhang served as vice manager, namely, vice general manager of QQCT form August 2013 to February 2016. He also served as the General Manager of QQCT from March 2016 to April 2019. Mr. Zhang held the positions of the director and the secretary of the Party committee of QQCT from August 2013 to April 2019 and director of Qingdao New Qianwan Container Terminal Co., Ltd. (青島新前灣集裝箱碼頭有限責任公司) from June 2017 to April 2019. Mr. Zhang graduated with a bachelor degree of engineering majoring in marine engineering management from Dalian Maritime College (Now known as Dalian Maritime University) in August 1983. Mr. Zhang was accredited as a researcher of engineering application on 5 March 2014.
 Mr. LI Wucheng   Supervisor
Mr. LI Wucheng (李武成, “Mr. Li”), aged 54, being a member of Party Committee and a Supervisor of the Company. Mr. LI Wucheng joined the Qingdao Port Authority, which is now the QDP, in July 1987. From July 1987 to October 1992, he successively worked as a novitiate and served as a statistician and the vice-captain of the loading and unloading team in Zhonggang Company (中港公司) of Qingdao Port Authority. From October 1992 to July 1995, he served as a director of the administration office of Qingdao Port Authority. From July 1995 to January 1996, he served as a tallyman of the Container Company (集裝箱公司) of Qingdao Port Authority. From January 1996 to November 1998, he served as a dispatch planner of the Qingdao Yuangang International Container Terminal Co., Ltd. From November 1998 to July 2002, he served as the production planner, deputy chief of financial planning department and head to freezer department of the Container Company of Qingdao Port Authority. From July 2002 to June 2003, he served as deputy director of operation department of Minggang Company (明港公司) of Qingdao Port Authority. Mr. LI Wucheng served as the deputy manager of Qingdao Port Jieshun Company (青島港捷順公司). From January 2004 to July 2008, he successively served as an assistant to the planning manager, an assistant to the person in charge and the planning manager of operation department of Qianwan Container Terminal Co., Ltd. From July 2008 to August 2013, he served as the principal of Rizhao Riqing Container Terminal Co., Ltd. (日照日青集裝箱碼頭有限公司) nominated by QDP. And from August 2013 to September 2014, he served as the deputy general manager of QQCT. From September 2014 to July 2015, he served as the deputy general manager of QQCT and the general manager of Qingdao Port International Cargo Logistics Co., Ltd. From July 2015 to February 2016, he served as the general manager of Qingdao Port International Cargo Logistics Co., Ltd. and the manager of Logistics Branch of Qingdao Port International Co., Ltd. He serves as a general manager and the secretary of Party Committee of Qingdao Port International Cargo Logistics Co., Ltd. (青島港國際物流有限公司), and general manager of Qingdao Port Yizhihang Coldchain Logistics Co., Ltd. (青島港怡之航冷鏈物流有限公司) from February 2016 to April 2019. Mr. Li graduated from Shandong University of Finance and Economics (山東經濟學院) (now known as Shandong University of Finance and Economics (山東財經大學)) in July 1987 majoring in program statistics department of program statistics and obtained a bachelor degree. Mr. Li has been an assistant statistician since August 1988.
 Mr. WANG Yaping   Independent Supervisor
Mr. WANG Yaping (王亞平, “Mr. Wang”), aged 55, has been an independent non-executive Director since May 2014 before his appointment as Supervisor. Mr. Wang has joined the Shandong Qindao Law Office (山東琴島律師事務所) in 1987 and has held various positions including lawyer, deputy director and is currently an executive director since January 2017. Mr. Wang has also been serving as the president of Qingdao Lawyers Association (青島市律師協會) since September 2016 and has been serving as the vice president of Shandong Lawyers Association (山東省律師協會) since September 2018. Mr. Wang has been an arbitrator of Qingdao Arbitration Commission (青島市仲裁委員會) since April 1996, an independent supervisor of Tsingtao Brewery Company Limited (青島啤酒股份有限公司) (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange and the Shanghai Stock Exchange, with stock codes 00168 and 600600, respectively) since June 2014, an external director of Qingdao Conson Financial Holdings Co., Ltd. (青島國信金融控股有限公司) since March 2016, an independent director of Qingdao Baheal Pharmaceutical Co.,Ltd. (青島百洋醫藥股份有限公司) since January 2017, an independent director of Qingdao Tianneng Heavy Industries Co., Ltd. (青島天能重工股份有限公司) (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300569) since February 2018, and an independent non-executive director of Prosper Construction Holdings Limited (瑞港建設控股有限公司) (a company listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 06816) since October 2018. Mr. Wang graduated from East China College of Political Science and Law (華東政法學院) (now known as East China University of Political Science and Law (華東政法大學)) with a bachelor’s degree in law. Mr. Wang was admitted as a PRC lawyer in February 1989 and was accredited as a second-grade lawyer by the Department of Justice of Shandong Province (山東省司法廳) in June 1998.
 Mr. YANG Qiulin   Independent Supervisor
Mr. YANG Qiulin (楊秋林, “Mr. Yang”), aged 53, being an independent non-executive Director since September 2014 before his appointment as Supervisor. He serves as a deputy head of Shandong Branch of Da Hua Certified Public Accountants Co., Ltd. (大華會計師事務所) (special general partnership) since August 2017 and an executive director of Qingdao Ruicheng Yuande Management and Consultation Company Limited (青島睿遠成德管理諮詢有限公司) since February 2018. Mr. Yang worked in financial audit, internal audit and financial management of Shandong Silk Corporation (山東省絲綢總公司) and its subsidiaries from July 1990 to July 1999. Mr. Yang was the director of audit division, director of business quality control division and deputy head of Shandong Dongfang Junhe Certified Public Accountants Co., Ltd. (山東東方君和會計師事務所) from August 1999 to June 2007. Mr. Yang was the financial general manager of Shandong Zhongyuan Investment Group Co., Ltd. (山東中苑投資集團) from July 2007 to May 2008 and the deputy general manager of Shandong Reanda Dongxin Certified Public Accountants Co., Ltd. (山東利安達東信會計師事務所有限公司) from December 2008 to June 2013. Mr. Yang was the deputy general manager of Qingdao Branch of Reanda Certified Public Accountants Co., Ltd. (利安達會計師事務所) (special general partnership) from July 2013 to August 2017. Mr. Yang was accredited as an accountant in 1996 and the Excellent Certified Public Accountant in Shandong Province in 2012. Mr. Yang is a certified public accountant and a certified public assets appraiser, Mr. Yang graduated from Guilin Metallurgy and Geology College (桂林冶金地質學院) (now known as Guilin University of Technology (桂林理工大學)) in 1990 with a junior diploma in industrial management and engineering. Mr. Yang studied in Hong Kong Baptist University from 2011 and 2013 and obtained a master degree of science in applied accounting and finance.
 Mr. LIU Shuiguo   Employee Representative Supervisor
Mr. LIU Shuiguo (劉水國, “Mr. Liu”), aged 44, currently serves as the Employee Representative Supervisor of the Supervisory Committee of the third session, director of the legal and compliance department, a member of the Party Committee of Intra-Organizational Department and vice chairman of Labor Union of Intra-Organizational Department of the Company, and he currently also serves as the supervisor of Qingdao Port Financial Holdings Co., Ltd.. Mr. Liu successively served as intern in Qiangang Branch Company of Qingdao Port Authority (青島港務局前港公司), teacher and officer of student sector of Qingdao Harbour Vocational & Technical College (青島港灣職業技術學院) from July 1998 to October 2000. Mr. Liu also served as deputy secretary of Youth League Committee and deputy chief of student sector, deputy chief of educational administration sector and deputy director of educational administration office, director of educational administration office, director of the electrical engineering department, director of the electrical engineering department and deputy director of educational administration office, director of educational administration office, member of the Party Committee and assistant to the dean of Qingdao Harbour Vocational & Technical College from October 2000 to July 2001, from July 2001 to July 2008, from July 2008 to October 2010, from October 2010 to August 2011, from August 2011 to August 2012, from August 2012 to July 2016, and from July 2016 to April 2017. Mr. Liu also served as an assistant to director of legal department of the Company from April 2017 to July 2017, deputy director of the legal department and member of the Party Committee of Intra-Organizational Department of the Company from July 2017 to November 2018, concurrently served as vice chairman of Labor Union of Intra-Organizational Department of the Company from August 2018 till now, director of the legal department of the Company from November 2018 to April 2019, director of the legal and compliance department of the Company from April 2019 till now, the Employee Representative Supervisor of the Supervisory Committee of the second session from August 2018 till now. Mr. Liu graduated from Wuhan University of Technology in June 1998, on a full time basis, with a diploma degree and majoring in economic law. Mr. Liu graduated from Dalian Maritime University in November 2006 with an on-the-job master degree and majoring in transportation planning and management. Mr. Liu has been admitted as a lawyer of the People’s Republic of China since September 2000. Mr. Liu has been a professor since September 2016.
 Ms. WANG Xiaoyan   Employee Representative Supervisor
Ms. WANG Xiaoyan (王曉燕, “Ms. Wang”), aged 42, currently serves as the Employee Representative Supervisor of the Supervisory Committee of the third session, director of general office of the Labor Union (minister assistant level) and deputy director of Female Worker Committee of both the Company and QDP. Ms. Wang served as intern of Qiangang Branch Company and the news center of Qingdao Port Authority from July 1997 to August 1998. Ms. Wang served as office secretary of Qingdao Port Authority and QDP from August 1998 to May 2003, office secretary and deputy office director of Dagang Branch of Qingdao Port (Group) Co. , Ltd. (青島港(集團)有限公司大港分公司) from May 2003 to November 2013, manager of the general department of Dagang Branch of the Company from November 2013 to June 2017, head of elder works of human resources department of the Company from June 2017 to November 2017, section chief of human resources department of the Company from November 2017 to July 2018, director of general office of the Labor Union (minister assistant level) and deputy director of Female Worker Committee of both the Company and QDP. from July 2018 till now, the Employee Representative Supervisor of the Supervisory Committee of the second session from August 2018 till now. Ms. Wang obtained a diploma from Shandong Provincial Party School (山東省委黨校) in December 2002 with an on-the-job bachelor degree majoring in archive secretary. Ms. Wang has been a political engineer since October 2016.
 Senior Management
 Mr. ZHANG Jiangnan  President, Chief Safety Officer
Mr. ZHANG Jiangnan (張江南), the president of the Company, is one of the senior management. For his biographical details, please refer to “Directors” section.
 Mr. SU Jianguang  Vice President
Mr. SU Jianguang (蘇建光), aged 49, has a master of engineering in Ocean University of China (中國海洋大學) and a researcher of engineering technology application. He joined the Qingdao Port Authority (青島港務局) in July 1989, and has joined the Company since November 2013. He currently serves as a member of the party committee of QDP Group and the vice president of the Company. He used to serve as Deputy Manager and Member of the Party Committee of Port Engineering Company of Qingdao Port Authority(青島港務局港務工程公司), a deputy general manager of Qingdao Passenger Liner dafaapp Port Co., Ltd. (青島郵輪母港有限公司), general manager and Secretary of the Party Committee of Qingdao Port Investment and Construction (Group) Co., Ltd. (青島港口投資建設(集團)有限責任公司), a member of the Communist Party of Deputy Director of Qingdao International Cruise Port Authority (青島國際郵輪港管理局), a head of the headquarters of Qingdao Port Construction (青島建港指揮部), a vice chairman of Qingdao International Cruise Port Development & Construction Co., Ltd (青島國際郵輪港開發建設有限公司), Chairman of Qingdao Cruise Port Development and Construction Co., Ltd.(青島郵輪母港開發建設有限公司), a chairman of Qingdao International Cruise Co., Ltd (青島國際郵輪有限公司) and a chairman of Qingdao Dongjiakou Railway Co., Ltd. (青島董家口鐵路有限公司). Mr. SU has nearly 30 years of working experience in the port industry, and has extensive experience in large-scale port enterprise management.
 Ms. JIANG Chunfeng   Executive Director, Vice President , CFO
Ms. JIANG Chunfeng (姜春鳳), the vice president, chief financial officer of the Company, is one of the senior management. For her biographical details, please refer to “Directors” section.
 Mr. CHEN Fuxiang   Secretary to the Board
Mr. CHEN Fuxiang (陳福香), aged 52, has a bachelor in law of Renmin University of China (中國人民大學), a master in law of Dalian Maritime University (大連海事大學), a senior economist and a senior political engineer, and holds the qualification as a lawyer of the People’s Republic of China. He joined the Qingdao Port Authority (青島港務局) in July 1988, and has joined the Company since November 2013. He currently serves as a member of the party committee, a board secretary, a company secretary, an authorized representative and a director of the general office of the Board of the Company. He previously served as deputy director of the general office and a director of the Research Office of the Qingdao Port Authority, a deputy director of the general office and a director of the Party Committee Office of QDP Group, a secretary of the Party Committee of the Dagang Branch, a secretary of the Party Committee and political commissar of Qingdao Port Public Security Bureau, and a director of the general office of QDP Group, a director of the general office of the Party Committee of the Company, chairman of Trade Union and director of propaganda of Party Committee of the Company, and chairman of Trade Union and director of propaganda of Party Committee of the Company, and vice chairman of Trade Union and director of propaganda of Party Committee of QDP Group. Mr. CHEN has over 30 years of working experience in the port industry, and has extensive experience in large-scale port enterprise management.
 Mr.WANG Xinze  Vice President
Mr.WANG Xinze (王新澤), aged 55, is an undergraduate of the Shandong Provincial Party School and an economist. He joined Qingdao Port Authority in August 1983 and joined the Company in November 2013. Currently he serves as a member of the party committee of the Company and the vice president. He previously served as deputy director of the labor department of the Qingdao Port Authority, deputy director and director of the human resources department of the QDP Group, director of the general management department of the Company, director of the human resources department, a director of the organization Department of the Party Committee of the Company, and a director of organization department of the Party Committee of the QDP. Mr. WANG has more than 35 years of experience in the port industry and has extensive experience in human resource management for large ports.


COPYRIGHT(C)2014 Qingdao Port International Limited by Share Ltd
工信部备案编号:鲁ICP备13030133号-1 公安局网站备案号:37020020140623